Spor yapmanın faydaları
 Spor yaparken fazla hızlı hareket etmeyin

Kalp krizi, Beyin kanaması, Sırt ağrısı, Stres, Şeker, Yüksek tansiyon, Kas kuvvetsizliği, Kemik erimesi, Beyin, Cinsel istek. Çoğunun kökeninde hemen hemen aynı sorunlar yatıyor. Yanlış beslenme, Stres ve en önemlisi de hareketsizlik! Ancak Köln Spor Akademisi'nin sağlık uzmanlarından Doç Dieter Lagerstorm, insanların form tutmak için egzersiz yaparken ‘çok hızlı hareket ettiklerine’ dikkat çekerek şu tavsiyelerde bulunuyor:

Yavaş bir tempo tutturun: Hareket edildiğinde damar sertleşmesi, beyin kanaması ve kalp krizine karşı koruyucu vazife gören iyi kolesterol HDL seviyesi artıyor, kötü kolesterol ise düşüyor. Ancak vücuttaki bu mekanizmanın işlemesi için hareketin belli bir seviyede devam etmesi gerekiyor. Hareket biraz hızlandığında ise egzersizin olumlu etkisi kalkıyor.

Yürüyüş ve jogging: Yapılan egzersizin yavaş, uzun soluklu ve düzenli olması gerekiyor. Uzun yürüyüşler, doğa yürüyüşleri, günde en az bir saat bisiklete binmek, yüzmek ya da golf oynamak Doç Lagerstorm'un tavsiyeleri arasında.

Bağışıklığı güçlendiriyor:

Düzenli spor, eklemleri güçlendiriyor, bağışıklık sistemini harekete geçiriyor ve kemik erimesine karşı koruyor. Arada sırada tempoyu artırmanın da bir faydası var. İleriki yaşlarda şeker hastalığına yakalanma riskini azaltıyor.

İhtiyacınızı belirleyin:

Her insanın form tutmak için ihtiyaç duyduğu spor tarzı ayrıdır. Bunun için kendi ihtiyacınızı kendiniz belirleyin. Ancak bilinçsiz spor, aletli cimnastik, istenmeyen sakatlıklara neden olabilir. Bu nedenle gerçek uzmanlar denetiminde spor yapmaya özen gösterin.