Bal Nedir


Çiçeklerde bulunan balözü veya çeşitli usareleri emerek midelerine indiren arılar bu maddeye kendi bezlerinden oluşan iç salgılarını katmak suretiyle petek gözlerine boşaltmaları ve burada da birtakım fiziki ve kimyevi etkiler sonucunda olgunlaşarak meydana gelen, renk, koku, lezzet ve kıvamıyla kendine özgü bazı özellikleri bulunan tatlı maddeye "Bal" denir.

Balın nitelikleri; içindeki maddeler itibariyle, alındığı başlıca kaynaklara bağlı olmak üzere, az veya çok değişebilir. Ancak balın kalitesini ortaya koyan en önemli etken ise Balın Nektarıdır (balözü).
Bir besin maddesi olarak büyük öneme sahip balın enerji değeri son derece yüksektir.
100 gram bal, ortalama 325 kalori sağlar ve bu yönüyle, enerji ihtiyacı fazla olan her yaştan kişi için ideal bir besin maddesidir. Balın beslenmedeki benzersiz önemini sağlayan ise, içerdiği kalsiyum, fosfor, demir, potasyum, magnezyum, sodyum, kükürt, iyot gibi minerallerle; pantotenik asit, B1, B2, B6, C ve K vitaminlerle bazı enzimleri içeren zengin yapısıdır.

Balarıları, 10 peteği doldurabilmek için, 100.000 km. kanat çırpmakta ve yaklaşık 100.000.000 çiçeğin nektarını emmektedirler. Yarım kilo bal için arıların, çiçeklere 37.000 kere gidip gelmeleri gerektiği hesaplanmıştır. Arılar, bir bal peteğini doldurmak için, senede 17 milyon mil yol katederler.
Bal, bütün yiyeceklerin en safıdır. Kaliteli bir balın içinde her ne şekilde olursa olsun kesinlikle bakteri bulunmaz ve üremez